QGIS

Nejrozšířenější Open Source desktopový GIS.

QGIS je multiplatformní geografický informační systém (GIS) s širokou komunitou uživatelů a nepřeberným množstvím zásuvných modulů. Má minimální požadavky na hardware a je zdarma, je proto vhodný jak pro občasné použití, tak pro nejnáročnější aplikace. Je vyvíjen jako Open Source, což zaručuje dlouhodobou udržitelnost fungování vyvinutého pracovního postupu i jeho rozšiřitelnost. Je klíčovou komponentou systému produktů Open Source Geospatial Foundation, který umožňuje komplexní a profesionální využití Vašich geografických dat.

Dostupná školení

Začátečník

V tomto kurzu Vás naučíme samostatně vytvářet mapy a pracovat s geografickými informacemi v prostředí QGIS. Naučíme Vás efektivně pracovat s rastrovými a vektorovými geodaty i daty dostupnými online.

Pokročilý

QGIS jako komplexní nástroj pro řešení náročnějších úloh. Tento kurz je určen všem, kteří potřebují provádět pokročilé analýzy geografických dat s využitím širokého sortimentu zásuvných modulů včetně využívání analytickým možností GRASS GIS. Před tímto kurzem doporučujeme absolvovat školení GRASS GIS pro začátečníky.

Zásuvné moduly

Zásuvné moduly (plugins) pro QGIS v jazyce Python. Na tomto školení probereme QGIS Python API a ukážeme si několik způsobů, jak ovládat QGIS z prostředí jazyka Python. V další části si od začátku vytvoříme zásuvný modul, navrhneme jeho vizuální vzhled v prostředí Qt Designer a zprovozníme v textovém editoru. Zásuvný modul následně přidáme do QGIS a představíme také cestu, jak zásuvný modul publikovat pro ostatní uživatele. Školení používá anglické materiály, vedeno je v českém jazyce.

Před tímto kurzem je výhodné absolvovat kurz GeoPython, ale není to nezbytné. Nástroje pro analýzu dat budeme používat spíše okrajově.

Mentoři pro toto školení

Nejnovější články o QGIS

Gisquick a multimédia

Nástroj Gisquick umožňuje publikovat “snadno a rychle” projekt vytvořený v programu QGIS.  Webová aplikace pak nabízí řadu možností pro uživatele jak s geodaty pracovat. Mezi základní nástroje patří samozřejmě jejich prohlížení v podobě mapy tak jak byla nastylována v QGIS, dále pak je to zobrazení atributů vybraných objektů a v neposlední řadě pak editace jak hodnot atributů tak geometrie. V základní konfiguraci umožňuje webová aplikace zobrazení atributů ve formě textu, čísel, datumu a statických obrázků. TIP: Gisquick můžete vyzkoušet na veřejném serveru, například v projektu Central Europe Pokud chcete zobrazovat grafy nebo videa nebo přehrávat zvuky musíte v současné době přistoupit k vlastí úpravě komponenty pro infopanel (detail prvku), kde se údaje zobrazují. Na obecné variantě se zatím pracuje, ale není třeba zoufat, uživatelská úprava není tak složitá a Gisquick nabízí vše, co je pro takovou úpravu potřeba. V následující části si popíšeme jak k takové úpravě přistoupit. Úprava spočívá ve třech krocích: Instalace serveru Instalace vývojového prostředí Modifikace šablony pro Vue.js Instalace serveru Instalace serveru je jednoduchá díky tomu, že autoři vytvořili instalační nástroj. Nástroj je dostupný na https://github.com/gislab-npo/gisquick-cli a pokud budete postupovat podle návodu neměl by být s instalací problém. V mém případě jsem pouze musel instalovat klienta jako […]

Přejít na článek »

Gisquick developer sprint

Ve dnech 8.7. a 9.7.2019 se v kavárně Pracovna v Praze uskutečnil Gisquick developer meeting. Sjeli jsme se z celého světa: Martin a Jáchym z Česka, David z Hongkongu, Clemens ze Švýcarska a Marcel ze Slovenska. Co je Gisquick Projekt Gisquick vznikl v roce 2014 ve spolupráci s kolegy z bývalé slovenské firmy GISTA (GISTA byla později prodána firmě T-Mapy). Gisquick slouží pro rychlé sdílení prostorových dat v prostředí internetu nebo lokální sítě, a to ve formě webové mapové aplikace. Sestává se ze tří komponent: zásuvný modul do QGIS serverová komponenta postavená na bázi QGIS Server a Django frameworku klientské javascriptové mapové prohlížečky Pracovní postup publikace prostorových dat – nebo-li tvorba webové mapy – je následující: Uživatel vytvoří mapovou kompozici v QGIS a uloží ji Spustí se zásuvný modul GISQuick a nastaví se metadata nutná pro zobrazení ve webovém prohlížeči Zásuvný modul vytvoří soubor ZIP s metadaty a daty, např. Shapefile, ten se nahraje po přihlášení na publikační server Gisquick Tím dojde k publikaci. Výhodou použití QGIS serveru je, že data budou vykreslena stejně jako v prostředí QGIS Desktop a v Gisquick webové prohlížečce – odpadá tak problém přenosu mapových stylů. Spolu s daty a styly jsou v projektu QGIS […]

Přejít na článek »