QGIS

Nejrozšířenější Open Source desktopový GIS.

QGIS je multiplatformní geografický informační systém (GIS) s širokou komunitou uživatelů a nepřeberným množstvím zásuvných modulů. Má minimální požadavky na hardware a je zdarma, je proto vhodný jak pro občasné použití, tak pro nejnáročnější aplikace. Je vyvíjen jako Open Source, což zaručuje dlouhodobou udržitelnost fungování vyvinutého pracovního postupu i jeho rozšiřitelnost. Je klíčovou komponentou systému produktů Open Source Geospatial Foundation, který umožňuje komplexní a profesionální využití Vašich geografických dat.

Dostupná školení

Začátečník

V tomto kurzu Vás naučíme samostatně vytvářet mapy a pracovat s geografickými informacemi v prostředí QGIS. Naučíme Vás efektivně pracovat s rastrovými a vektorovými geodaty i daty dostupnými online.

Pokročilý

QGIS jako komplexní nástroj pro řešení náročnějších úloh. Tento kurz je určen všem, kteří potřebují provádět pokročilé analýzy geografických dat s využitím širokého sortimentu zásuvných modulů včetně využívání analytickým možností GRASS GIS. Před tímto kurzem doporučujeme absolvovat školení GRASS GIS pro začátečníky.

Školení pro firmy a organizace

Jednou z našich hlavních aktivit je podpora uživatelů Open Source GIS systémů v celém jejich životním cyklu. Nabízíme individuální konzultace k vyřešení konkrétních problémů ve Vaší organizaci, plánování školení “na míru” od úplných základů GIS, přes desktopové prostředí QGIS a jeho itegraci s dalšími systémy, až po vývoj vlastních zásuvných modulů (pluginů) v jazyce Python. Cena individuálního školení se neodvíjí od počtu účastníků, ale od naplánované a vzájemně odsouhlasené doby školení. Doba školení se obvykle pohybuje v rozmezí půldenní konzultace až po třídenní workshop. Místo školení si může zákazník stanovit sám, my nabízíme naši standardní školicí místost v Praze. Účastníci jsou na konci školení vybaveni certifikátem o absolvování. Pokud máte zájem o individuální školení pro firmy a organizace, napište nám přes náš Kontaktní formulář nebo pošlete e-mail na adresu info na gismentors.cz.

Mentoři pro toto školení

Nejnovější články o QGIS

QGIS atlas – mapové listy se zobrazením jednotlivých vrstev

V tomto blogu si ukážeme příklad použití tvorby atlasu, který vychází z reálného dotazu účastníka našeho kurzu QGIS pro pokročilé. Princip použití atlasu spočívá v automatické tvorbě sady mapových výstupů na základě jednotlivých prvků ve vrstvě. Jak se takový atlas dá vytvořit popisujeme v materiálech pro školení (kapitola Tvorba atlasu). To je ale jen zlomek možností, které atlas nabízí. Díky možnosti provázání hodnot s různými parametry, využití vzorců nebo malých Python skriptů, máme při generování vícelistých výstupů téměř neomezené možnosti.

Přejít na článek »

Drobná chyba v GRASS GIS a spojení s QGIS

Spolu s jedním účastníkem našich školení jsme odhalili drobnou chybu v GRASS GIS, která zapříčinila, že na některých systémech (konkrétně MacOS) nefungovaly nástroje GRASSu, které jsou dostupné prostřednictví QGIS Nástroje pro zpracování. Jedná se o kombinaci QGIS 3.x a GRASS GIS 7.4.3 a nižší. Chybová hláška zhruba uprostřed obsahuje sdělení podobné tomuto: TabError: inconsistent use of tabs and spaces in indentation File “/Applications/QGIS3.app/Contents/MacOS/grass/grass74”, line 1697 sys.stdout.write(“%s\n” % grass_version) Pokud máte verze výše uvedené, GRASS GIS padá a v logu QGISu najedete podobné sdělení, zkuste nahradit soubor grass74 (viz cesta v chybové hlášce) opravenou verzí kterou můžete stáhnout z našich stránek (po rozbalení ZIP archivu jej uložte do správné cesty). Jedná se pouze o rychlé řešení problému, v další verzi GRASSu (7.4.4) bude tento problém již odstraněn, viz relevantní oprava z naší dílny.

Přejít na článek »