GRASS GIS

Komplexní Open Source analytický GIS.

GRASS (Geographic Resources Analysis Support System) GIS je multiplatformní geografický informační systém (GIS) určený pro správu 2D/3D rastrových a vektorových geodat, obrazových záznamů, produkci vysoce kvalitních grafických výstupů, časoprostorové modelování a vizualizaci dat. GRASS GIS je vyvíjen jako Open Source, což zaručuje dlouhodobou udržitelnost fungování vyvinutého pracovního postupu i jeho další rozšiřitelnost. Ve světě Open Source GIS se jedná o nejkomplexnější nástroj s obrovskou škálou funkcionality, která uspokojí potřeby i při těch nejnáročnějších GIS analýzách.

Dostupná školení

Začátečník

V tomto kurzu Vás naučíme zvládat základní techniky práce v systému GRASS, práci s rastrovými a vektorovými geodaty, provádět běžné GIS analýzy a jejich automatizaci pomocí grafického modeleru. Základní znalost systému GRASS je výhodou pro pokročilou úroveň školení QGIS.

Pokročilý

GRASS GIS jako komplexní nástroj pro řešení nejnáročnějších GIS analýz. Tento kurz je určen všem, kteří potřebují provádět pokročilé GIS analýzy s využitím široké škály nástrojů systému GRASS včetně automatizace úloh prostřednictvím uživatelských Python skriptů.

Mentoři pro toto školení

Nejnovější články o GRASS GIS

Setkání s Markusem Netelerem v Praze

Příští týden navštíví Prahu jedna z legend open source GIS světa, držitel ceny Sol Katz Award, ikona projektu GRASS GIS – Markus Neteler. Rádi bych vás tímto pozvali na vyzvanou přednášku, kterou bude mít Markus na půdě ČVUT v Praze ve středu 6.2. od 15hod v místnosti C215. Kromě toho, pod křídly GISMentors, plánujeme neformální společenskou akci s Markusem v Restaurace Pastička v útery 5.2. od 18hod. Pokud si chcete s Markusem a s námi promluvit, je to ideální příležitost:-) Jste zváni! Připadnou účast prosím potvrďte (např. e-mailem).

Přejít na článek »

Drobná chyba v GRASS GIS a spojení s QGIS

Spolu s jedním účastníkem našich školení jsme odhalili drobnou chybu v GRASS GIS, která zapříčinila, že na některých systémech (konkrétně MacOS) nefungovaly nástroje GRASSu, které jsou dostupné prostřednictví QGIS Nástroje pro zpracování. Jedná se o kombinaci QGIS 3.x a GRASS GIS 7.4.3 a nižší. Chybová hláška zhruba uprostřed obsahuje sdělení podobné tomuto: TabError: inconsistent use of tabs and spaces in indentation File “/Applications/QGIS3.app/Contents/MacOS/grass/grass74”, line 1697 sys.stdout.write(“%s\n” % grass_version) Pokud máte verze výše uvedené, GRASS GIS padá a v logu QGISu najedete podobné sdělení, zkuste nahradit soubor grass74 (viz cesta v chybové hlášce) opravenou verzí kterou můžete stáhnout z našich stránek (po rozbalení ZIP archivu jej uložte do správné cesty). Jedná se pouze o rychlé řešení problému, v další verzi GRASSu (7.4.4) bude tento problém již odstraněn, viz relevantní oprava z naší dílny.

Přejít na článek »

EOVation City & Climate hackathon 2018

V neděli ráno jsem se vrátil domů z akce EOVation City & Climate hackathon, kterou pořádal pražský ESA-BIC spolu s brněnskou IBM. Byl jsem osloven, abych na akci působil jako mentor, rád jsem tuto nabídku přijal. Byl jsem i na prvním hackathonu, který proběhl před půl rokem, a bylo skvělé, že se akce posunula správným směrem jak po organizační, tak po účastnické stránce. Níže můj pohled na celou akci.

Přejít na článek »