Věnuji se výuce geoinformatiky na VŠB-TUO, kde se snažím zejména o aplikaci praktických dovedností při práci s různými nástroji. Mezi hlavní nástroje, které ve výuce využívám jsou mapové servery, zejména pak GeoServer a UMN MapServer a nástroje jako PostGIS, OpenJUMP, QGIS a GRASS GIS. S tímto souvisí i vývoj jednoduchých aplikací s využitím jazyků Java, Java Script, XML, HTML, XSLT, C#, BASH nebo PHP a také práce s metadaty, kde využívám zejména nástroj GeoNetwork open source. V oblasti výzkumu se věnuji zejména platformě GeoWeb, testování služeb a digitálním modelům terénu.

Nejnovější články od autora

Školení jaro 2024

V roce 2024 opět nezahálíme a realizujeme školení. Již proběhla školení QGIS pro začátečníky a QGIS pro pokročilé. Další školení, která se chystají jsou následující: GIS bez GISu (použití knihovny GDAL) – 17.5.,  GeoServer – Začátečník – 24.5., QGIS – Začátečník – 7.6. Dále probíhá vývoj nástroje GISQuick a další zajímavé aktivity. Pokud máte zájem dozvědět se o GISMentors více, pak můžete zavítat buď na některé naše školení nebo přijet do Žiliny na OSS konferenci nebo do Bratislavy na OSGeo konferenci, kde nás uvidíte a můžete s námi diskutovat.

Přejít na článek »

Gisquick a multimédia

Nástroj Gisquick umožňuje publikovat “snadno a rychle” projekt vytvořený v programu QGIS.  Webová aplikace pak nabízí řadu možností pro uživatele jak s geodaty pracovat. Mezi základní nástroje patří samozřejmě jejich prohlížení v podobě mapy tak jak byla nastylována v QGIS, dále pak je to zobrazení atributů vybraných objektů a v neposlední řadě pak editace jak hodnot atributů tak geometrie. V základní konfiguraci umožňuje webová aplikace zobrazení atributů ve formě textu, čísel, datumu a statických obrázků. TIP: Gisquick můžete vyzkoušet na veřejném serveru, například v projektu Central Europe Pokud chcete zobrazovat grafy nebo videa nebo přehrávat zvuky musíte v současné době přistoupit k vlastí úpravě komponenty pro infopanel (detail prvku), kde se údaje zobrazují. Na obecné variantě se zatím pracuje, ale není třeba zoufat, uživatelská úprava není tak složitá a Gisquick nabízí vše, co je pro takovou úpravu potřeba. V následující části si popíšeme jak k takové úpravě přistoupit. Úprava spočívá ve třech krocích: Instalace serveru Instalace vývojového prostředí Modifikace šablony pro Vue.js Instalace serveru Instalace serveru je jednoduchá díky tomu, že autoři vytvořili instalační nástroj. Nástroj je dostupný na https://github.com/gislab-npo/gisquick-cli a pokud budete postupovat podle návodu neměl by být s instalací problém. V mém případě jsem pouze musel instalovat klienta jako […]

Přejít na článek »